YENİ KİMLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR
YENİ KİMLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bilindiği üzere 02/01/2017 tarihinden itibaren tüm Türkiye genelinde yeni kimlik kartı başvuruları alınmaya başlandı. İlk bir aylık sürede yaklaşık 2 milyonluk başvurunun alındığı İçişleri Bakanlığı tarafından açıklandı. Nüfus Müdürlüklerinde çok yoğun bir çalışma var. Vatandaşlarımızın yeni kimlik kartına büyük ilgi göstermeleri nedeniyle nüfus müdürlüklerinde uzun kuyruklar oluşmakta.

Yeni kimlik başvurusu nasıl yapılacak

Yeni kimlik için başvurular ülke genelinde ilçe nüfus müdürlüklerine randevu alarak veya randevusuz olarak, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için bulundukları yerdeki dış temsilciliklere müracaat ederek yapılacaktır.

Yeni kimlik için hangi belgeler isteniyor

Yeni kimlik kartı başvurusu için uluslararası standartlara uygun son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf ve kendinizi tanıtıcı nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport, uluslararası aile cüzdanı, avukat kimlik kartı, basın kartı gibi fotoğraflı kimlik belgesinden biri istenecektir.

15 yaşından küçük çocukların yeni kimlik başvurusu nasıl olacak

15 yaşın altında olan çocukların yeni kimlik başvuruları anne, baba veya veli/vasisi tarafından yapılacaktır. 15 yaş altı çocukların yeni kimliklerinde fotoğraf mecburi değildir. Ancak anne ve babanın istemesiyle her yaş grubundaki çocuk için biyometrik fotoğraf getirilerek yeni kimlik başvurusu fotoğraflı olarak alınır.

15 yaş üstü her çocuk yeni kimlik kartı için şahsen başvuracaktır. Yine 1 adet biyometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanı ile müracaat edecektir. Nüfus cüzdanında fotoğraf bulunmayan çocuklarda anne ve babanın da yanında bulunması gerekmektedir. 

Randevu nasıl alınır tıkla öğren.