GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ NEDİR NEREDEN ALINIR?
GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ NEDİR NASIL ALINIR?GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ NEREDEN ALINIR?GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ HANGİ İŞLEMLERDE KULLANILIR?

“Geçici Kimlik Belgesi” nüfus cüzdanını kaybedenlere, doğum kaydı yapılan çocuklara ve mevcut kimlik kartı kaybolmuş, zarar görmüş yeniden çipli kimlik için başvuru yapan kişilere verilmektedir.  “Geçici Kimlik Belgesi” nüfus müdürlüklerince düzenlenen kimlik yerine geçen bir belgedir. Daha önce belgenin süresi 15 gün olarak belirlenmişti ancak sistemin daha yeni olması ve yeni kimliklerin basımında yaşanan gecikmeler nedeniyle belgenin süresi uzatılarak yeni kimlik kartı gelinceye kadar geçerli hale getirilmiştir.

 

GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ NERELERDE KULLANILIR?

“Geçici Kimlik Belgesi” Tapu, SGK, Hastaneler ve bankalar başta olmak üzere resmi işlemler yapmak üzere bütün devlet dairelerinde kullanılmaktadır. Özellikle nüfus cüzdanlarının güncel olmasını isteyen Tapu ve Emniyet Müdürlükleri de vatandaştan bu belgeyi talep ederek işlemlerini yapmaktadırlar. Ancak şu unutulmamalıdır kimlik yerine geçen bu belge nüfus cüzdanının kayıp olması veya tahrif olması durumlarında size verilmektedir. Bunun için de yeniden kimlik kartı başvurusu yapılmış olması gerekmektedir.