Çocuklar İçin Çipli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılacak
çocuklar için çipli kimlik

Çocuklar İçin Çipli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılacak

Çocuklar için Çiplik Kimlik başvurusu yapmak zorunlu mu,çocuklara fotoğraf gerekiyor mu, kaç tane fotoğraf lazım, çocuğuma başvuruda bulunmazsam neler olur…

Hangi yaş grubunda olursa olsun çocuklarınız için de kimlik kartı başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

On beş yaşını tamamlamayan çocukların; veli, vasi veya vekaletname ibraz edenler ile veli, vasi veya kayyımlarına, bunların bulunmaması (Ölü olması) halinde; büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşlerine ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya muhtarın yazılı beyanı ile kimlik kartı başvurusu alınır.

15 yaş altındaki çocuklara biyometrik fotoğraf mecbur değildir. Ancak anne babanın isteği üzerine her yaş grubundaki çocuğa biyometrik fotoğraf getirilerek kimlik kartı fotoğraflı olarak basılır. Başvuruda çocuğun gelmesine gerek yoktur.

On beş yaşını tamamlayan çocukların; bizzat kendileri başvurarak 1 adet biyometrik fotoğrafı ve fotoğraflı nüfus cüzdanını yanında bulundurması, nüfus cüzdanında fotoğraf yok ise  anne, baba veya 18 den büyük kardeşi ile beraber başvurması gerekmektedir.

Ayrıca 5 yaş altı çocuklara şifre zarfı verilmemektedir.

Kimlik kartı ücretleri anlaşmalı bankalara, PTT ye veya vergi dairesine öncden yatırılıp nüfus müdürlüğüne öyle gidilecektir.