ÇİPLİ KİMLİK KARTLARININ KULLANIM ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
tc-kimlik-karti-basvuru-islemler-300x172

Yeni çipli kimlik kartları ehliyet ve banka kartı işlevi görebilecek, stadyumda maç izlemeye gittiğinizde  bilet yerine kullanılabilecek, ulaşımda bilet yerine geçecek. Bankamatikten para bile çekilebilecek. Sağlık hizmeti de bu kartla alınabilecek.

YENİ ÇİPLİ KİMLİK KARTLARININ ÖZELLİKLERİ

  1. Taklit edilemez olmakla beraber, tahrip ya da tahrif edildiğinde tespit edilmesine imkan veren görsel ve mantıksal güvenlik özelliklerine sahip olacak.
  2. En az 10 yıl dayanıklılığa sahip malzemeden üretilmiş olan kart gövdesine sahip.
  3. Vatandaşın rahatlıkla taşımasına ve kullanmasına olanak verecek ve kimlik kartları için belirlenen uluslarası standartlara uygun olacak şekilde, standart bir akıllı kart boyutlarında olacak.
  4. Vatandaşa ait nüfus ve fotoğraf bilgilerinin kartın üzerindeki yonga üzerine güvenli bir şekilde kaydedilmesine imkan verecek.
  5. Kamu kurum ve kuruluşlarında uzaktan (elektronik) sağlanan hizmetlerin kullanımı sırasında, vatandaşlar için kişisel kimlik doğrulama amacıyla kullanılacak.
  6. Standart bir akıllı kartın sunduğu bütün güvenlik özelliklerini destekleyecek. Kart içerisinde yer alacak elektronik veriler PIN ve PUK korumalı olarak saklanacak.
  7. Kaybolma ya da çalınması durumunda şifreli olması veri parmak izi damar izi gibi kişisel güvenlik bilgilerini içinde barındırması nedeniyle adınıza sahte işlem yapılamayacak.