18 Yaşından Küçüklerin Kimlik Kartını Kim Alır
18 Yaşından Küçüklerin Kimlik Kartını Kim Teslim Alır?


NOT: Yeni kimlik kartında artık 18 değil 15 yaş baz alınmaktadır. Yazımızı sonuna kadar dikkatli okuyunuz. Aradığınız soruların cevapları yazıda mevcuttur.


15 yaş ve üzeri herkesin, parmak izi vereceğinden bizzat kendilerinin nüfus müdürlüğüne gelerek başvuru yapmaları gerekir. Ancak 15 yaş ve üzeri kişilerin, nüfus cüzdanlarında fotoğraf olmaması ya da çok yıpranmış olması veya kayıp olması halinde  kimliğini ispat edecek herhangi bir ehliyet, pasaport, aile cüzdanı, avukat kimlik kartı vb. gibi belgeler yoksa yaşı 18 den büyük ergin kardeş veya anne, baba ya da varsa eşi gibi yakınlarından birinin yanında bulunması gerekmektedir. Bu sayılan kişiler müracaat eden için kimlik doğrulaması yani o kişi olduğuna dair şahitlik yapacaktır. Bunlardan hiç biri yoksa hakkında emniyet araştırması yapılacaktır.

15 yaşından küçüklerin başvuruya gelmesine gerek olmayıp, kimlik kartının fotoğraflı olması başvuruya gelen anne veya babanın isteğine bağlıdır.

Biyometrik verisi alınmayacak 15 yaşından küçük çocukların çipli kimlik kartları; ana, baba ya da vasileri, bunların bulunmaması hâlinde büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletname ibraz eden kişiler tarafından PTT KARGO dan teslim alınır. Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması hâlinde çocukların çipli kimlik kartı veli, vasi veya Kanunun 17 nci maddesinde bildirimle yükümlü kılınan kişilere PTT KARGO ile teslim edilir.

15 yaşından büyük herkes çipli kimliğini kendisi PTT KARGO dan teslim alabilir.